pondělí 18. března 2024

Krůta s jablky a na víně


Toto je tradiční pokrm, u kterého se schází naše rodina každý rok o Vánocích. Dá se ovšem konzumovat po celý rok.

Potřebujeme: krůtu nebo její část, špek, 2 cibule, 2 jablka, sůl, kousek másla a 2 dl bílého vína.

Krůtu prošpikujeme a osolíme. Vložíme do pekáče a zvolna pečeme. Můžeme přidat máslo, ale kdo chce mít pokrm dietnější, nemusí, chuťově vyjde nastejno. Přidáme nakrájenou cibuli a jablka a vše zvolna upečeme doměkka. Na závěr podlijeme maso bílým vínem a necháme ještě chvíli propéci. V průběhu pečení jen kontrolujeme, obracíme a občas přelijeme šťávičkou.

Jako příloha se hodí cokoli - hranolky, kaše, krokety, brambory, bramborový knedlík i rýže nebo bramborové rösti.

Krůtí prsa s hořčičnou omáčkou


 Rýži vařím v mikrovlnné troubě, ale chce to grif, takže uvařit hrnek rýže zvládne každý po svém. 1 díl rýže, 2 díly vody, osolit a prostě uvařit. Kdo dělá rýži dušenou, přidává ještě cibuli a tuk, to by zvýšilo příjem energie, proto nedusím. Ale to záleží na tom, kdo jak moc šetří kalorie. 

Než se rýže uvaří, do pánve wok dám jen 2 lžičky oleje, nakrájenou cibuli, přidám na proužky nakrájená prsa (asi 300 g), osolím a nechám orestovat. Když bylo maso zatažené a nudličky začínaly zlátnout, přidala jsem křenovou hořčici, poctivé plné lžičky a obalila v ní na pánvi ty nudličky. Závěr pokrmu je poměrně rychlý, protože hořčice se na pánvi začne přichytávat, ale to vytvoří nakonec ten správný výpek. Jen nesmí být připálený. Proto jsem přilila asi půlku šlehačky, zamíchala, šlehačka to zjemní a vznikne hustá omáčka, kterou jsem pak trochu naředila vodou a už mimo plotýnku jsem vše ještě promíchala. 

Rýže se uvařila tak akorát, protože jí stačí 20 minut, takže jsem si pokrm dala na talíř. Vařila jsem tuto variaci poprvé a čekala, co z toho vyjde. Bylo to velmi dobré překvapení.

Energetická hodnota 1 porce je 1950 kJ, 48 g sacharidů, 19 g tuků, 30 g bílkovin, 1 g vlákniny.

Velikonoční nádivka


Na Velikonoce nesmí chybět na stole jarní nádivka podle mojí babičky a další dobrůtky.

Na střední pekáč velikonoční nádivky použijte asi tuto dávku:

300 g libovějšího vepřového masa, 300 g uzeného, 5 housek, 5 vajec, 150 g másla, špetka muškátového květu, kopřivy nebo zelené bylinky, sůl.

Maso uvaříme doměkka. Nakrájíme housky a polijeme trochou vývaru. Přidáme nakrájené maso, nasekané zelené bylinky nebo kopřivy. Mimo ušleháme žloutky s máslem a solí a přidáme muškátový květ. Ušlehanou směs vmícháme do nakrájených housek s masem. Nakonec přidáme ušlehaný sníh. Pekáč vložíme do trouby a pečeme do zlatova (30 - 40 minut).

Tip: Kdo šetří kilojouly, zkuste místo másla dát pomazánkové máslo nebo přidat trochu tvarohu. Kdo nemá bylinky a kopřivy, může přidat zmrazenou zeleninu, nádivka je hezky barevná.

neděle 10. března 2024

Vločková buchta s kefírem

 Nápad na výživný moučník, který jsem vyzkoušela, měl velký úspěch. Můžete to vyzkoušet. Možná nevypadá až tak vábně, ale chutná opravdu božsky.

Nevěděla jsem, co těsto udělá, proto jsem poprvé upekla pouze v malém pekáčku, takže mi vyšlo něco jako perník.

Ingredience: 200 g rozmixovaných ovesných vloček, 1 lžíce medu, 50 g hořké čokolády a 30 g mandlí rovněž rozmixované (obojí dohromady). 1 banánový proteinový nápoj pro chuť, lžička jedlé sody a 4 dl kefíru. Přidala jsem ještě 2 lžíce vlákniny fibroki (jablečná) a vše jsem smíchala. Pak jsem těsto vložila do pekáčku vyloženého pečícím papírem. Peklo se to asi půl hodiny, konzistenci jsem vyzkoušela špejlí. Navrch jsem udělala polevu z arašídového másla a čokolády na vaření, ale úplně by postačilo potřít marmeládou nebo pocukrovat. Med byl použit místo cukru pro diabetika, alternativou je lžíce cukru.

Linecký koláč s tvarohem


 Jak vnouček pomalu poznává svět, tak ještě neví, co pro něj budou jednou znamenat slova: babička, koláče a vzpomínky. Já už tohle vím a tak si někdy upeču pro pohodu linecký koláč s tvarohem, jaký babička dělávala. Je daleko lepší než dorty, páje, cup cake.

Recept na něj je jednoduchý: 3 díly polohrubé mouky, 2 díly tuku (másla), 1 díl cukru, vejce a prášek do pečiva. Těsto se zadělá, nechá odpočinout, dá na plech a na něj přijde tvarohová náplň nebo někdy pro změnu jablka se skořicí. Upeče se dozlatova a nechá vychladnout. Na nedělní odpoledne jako dělaný.

Sekaná svíčková


Recept, na který si mohou troufnout i novomanželky. Pak už bude novomanžel básnit jenom o této svíčkové a zapomene na tu od maminky.

Z mletého masa, strouhanky, vejce, mléka, soli a špetky koření ve směsi se vyrobí pěkná sekaná, a upeče v troubě do zlatova.
Kouzlo svíčkové spočívá v tom, jak dobrá je omáčka a tak hodně záleží právě na ní. Jenomže pokud se dělá k sekané, nemůžeme nakládat maso, musíme jí uvařit přímo. Já volím zpravidla pánev WOK, nic se v ní nepřipaluje a vůbec je mou nejoblíbenější kuchyňskou nádobou. Stačí trochu rozpálit a pak se přidá rozškvařit slanina, cibulka, nakrájený celer, mrkev, bobkový list, jalovec, nové koření, sůl a trochu tymiánu. Když se zeleninka osmahne, zalije se trochu octem a přidá trochu cukru. Pak se vše ještě podlije vodou a udusí. Mezitím začne vonět sekaná.
Udušená zelenina se poté přelije do menšího hrnku, aby se mohla rozmixovat a oddělí se koření. Ze všeho vznikne hustá oranžová kaše, kteráou se pak vrátí zpátky do pánve, rozředí, zalije sladkou smetanou a trochu zahustí jíškou. Po krátkém provaření už se může podávat s domácím knedlíčkem.
Svíčková omáčka se považuje za takovou pomyslnou zkoušku kuchařek a tak se často setkávám s názorem, že je těžká a bůhví, co všechno ženské říkají, jen aby jí nemusely vařit. Pak se není co divit, že manžel pořád myslí na babičku nebo na maminku, která věděla, že na tom vlastně nic není a vařila jí běžně. Odvážnému štěstí přeje, je to kus špeku a kořenová zelenina, vlastně se na tom skoro nic zkazit nedá. Chcete přece, aby ten váš nemyslel na jiné ženy, ale právě zrovna na vás, ne? Kromě dobrého sexu to můžete posichrovat právě svíčkovou.

sobota 9. března 2024

Pomazánky z tvarohu

Tvaroh mi dlouho nechutnal, ale pak se najednou dostavila chuť na výrobky s tvarohem, tak jsem začala experimentovat i s ním a vznikla řada variací, které jsou skvělé kdykoli. Tvaroh navíc pomáhá při hubnutí, protože dodává bílkoviny a je to jedna z potravin doporučená pro regeneraci jater, takže pomazánky s ním jsou vhodné pro každého. Alternativou pro tvaroh je třeba sýr Cottage.

Tvaroh stačí našlehat s trochou mléka a soli, sýr Cottage je třeba nejprve rozmixovat ponorným mixérem dohladka, rovněž se solí a mlékem nebo trochou vody. Už to mám párkrát vyzkoušené. Osobně mám radši Cottage, protože moc nemusím nakyslou příchuť tvarohu, ale tohle už je na osobních chutích.

Když je základ hotový, stačí přidat konkrétní přísady a vznikne spousta dobrých pomazánek:

Sleďová – sledi naložení s cibulí v oleji (asi 100 g) se rozmixují najemno, přidá se trochu hořčice a našlehaný sýr (tvaroh).

Z krabích tyčinek – tyčinky nechám minutu povařit v mikrovlnné troubě (tak, jak jsou), pak nakrájím na kousky, přidám najemno pokrájený kousek pórku, šťávu z citrónu a vmíchám našlehaný sýr (tvaroh). Přisolím podle potřeby.

Se sardelovou pastou – do našlehaného sýra vymačkám trochu sardelové pasty a zamíchám. Není třeba solit, pasta je slaná.

Budapešťská – nakrájet kousek cibulky, papriky, přidat sušenou sladkou papriku a podle potřeby zředit lákem z okurek – vše smíchat s našlehaným sýrem (tvarohem). Přisolit podle potřeby.

S ananasem – rozmixovat pár kostiček konzervovaného ananasu a pak smíchat s našlehaným sýrem (tvarohem) a osolit.

S bylinkami – do našlehaného tvarohu (sýra) přidat sušené i zelené bylinky, vhodná je čerstvá petržel, utřený česnek, kousíčky červené papričky a koření na bylinkové máslo. Obdobně se dělá i bylinkové máslo, kdy se přidají byliny do našlehaného másla, pak se udělá pomocí fólie nebo alobalu váleček a nechá v lednici zatuhnout.

Křenová – do našlehaného tvarohu (sýra) se přidá nastrouhaný křen a přisolí se.

Česneková – do našlehaného tvarohu (sýra) přidat utřený česnek a přisolit.

Třená niva – do našlehaného tvarohu (sýra) přidat nastrouhanou nivu a ušlehat.

S ajvarem – do našlehaného tvarohu se přidá lžíce aivaru (papriková pasta) a přisolí se.

Obdobně se dá udělat i šunková pěna, salámová pěna a další pomazánky podle chuti. Základní surovina se rozmixuje pomocí vody a zamíchá se do tvarohu. Stačí už jen přisolit. Pro hlídače energie platí, že je lepší nemazat na chleba, ale na okurku, mrkev nebo jablko (papriku, cuketu, kedlubnu, ředkev – podle chuti).

Hlavní výhodou všech pomazánek je, že rodině se namaže chleba, obloží zeleninou, a přestože se snažíte redukovat hmotnost, může jíst celá rodina. Děti se s pomazánkou naučí konzumovat zeleninu a hned mají pestřejší stravu. Pomazánky vydrží v ledničce i několik dní (pokud je ovšem nesníte), takže je snídaně, svačina i chutná večeře pořád po ruce.

Krůta s jablky a na víně

Toto je tradiční pokrm, u kterého se schází naše rodina každý rok o Vánocích. Dá se ovšem konzumovat po celý rok. Potřebujeme: krůtu nebo je...