Rozhodnutí, jídelníček, motivace

Petr, Březen 27, 2014

 

 

Rozhodnutí

Nejdříve si musíme položit základní otázku: ,,chci zhubnout“? Opravdu chci zhubnout a jsem ochoten pro to“ něco udělat ? Pokud je vaše odpověď kladná, pokračujte dále ve čtení. Tento článek je určen právě vám.
Nejdůležitější je si přiznat, že jsem obézní. Já si to uvědomil v době, kdy jsem si pomalu nedokázal ani zavázat tkaničku u bot. V té době jsem při mých 165 cm vážil 94,5kg. Jelikož jsem si uvědomoval vážná zdravotní rizika, která jsou s obezitou spjata, rozhodl jsem se začít hubnout.

Nejtěžší pro mne bylo najít na internetu kvalitní informace o hubnutí. Ačkoliv je webových stránek, věnujících se hubnutí spousta, požadované informace jsem v nich nenašel. Povětšinou se jednalo pouze o nabídky nejrůznějších přípravků, doprovázených fotografiemi dívek s dokonalými křivkami, na kterých chtějí společnosti vydělat hromadu peněz. Jindy to byly ukázky nejrůznějších cviků, předcvičovaných lidmi se sportovní postavou, které jsou pro obézní naprosto neproveditelné. Dalo by se tedy říci, že kvantita převládala nad kvalitou.

Na to podstatné se však zcela zapomíná, a to pevná vůle a odhodlání. Pokud nebudete chtít se svým životem něco udělat a změnit váš životní styl (zahrnující nové stravovací návyky + pohyb) je váš boj s nadváhou předem prohraný.

V následujícím textu se pokusím shrnout nejdůležitější informace a rady o hubnutí, které by vám, začátečníkům, měli pomoci při boji s nadváhou.

 


 

Největší chyby při hubnutí …..

• Jíst bílé pečivo;
• Pít slazené nápoje (Coca Cola, džusy, limonády apod. );
• Hladovění, či nahrazování jídla pitím ( i když se říká, že hlad je převlečená žízeň, je to naprostý nesmysl);
• Žádný pohyb (bez pohybu to opravdu nepůjde);
• Dennodenní vážení (hubnutí není jen o váze, důležité jsou i jiné parametry jako například: váha kostí, svalové hmoty atd.) DOPORUČENÍ: vážit se 1x za 14dní na lačno po ranní stolici. Ideální je také měřit se v pase metrem.
• Nadměrné pojídání sladkého (čokolády či jiné oblíbené sladkosti se dají nahradit müsli tyčinkami, či jinými tyčinkami)
• Jíst smažená jídla (hranolky, řízky, smažené sýry atd.). Vyvarujte se smažení jídel jak na oleji, tak i másle či sádle.

 


 

Začínáme…..

Pokud jste se rozhodli, že chcete zhubnout, vydali jste se na dlouhou cestu, zahrnující nejenom boj s vlastním tělem, ale především s celým svým dosavadním životem.
Nejdůležitější je se zvážit a změřit (včetně obvodu pasu). I když se to na začátku může zdát jako hloupost, vše si zapište a poproste někoho z rodiny, aby vás rovněž vyfotil (nejlépe z profilu).

 


 

Nakupování…..

Časy, kdy jste nakupovali ve spěchu a popadli vše, co vám přišlo pod ruku jsou dávno pryč. Na nákup potravin si udělejme čas. Před nákupem je vhodné si sepsat, co budete potřebovat. Pokud to s hubnutím myslíte vážně, neměly by ve vaší domácnosti chybět tyto potraviny:
• brambory;
• rýže;
• těstoviny;
• zelenina dle chuti (mrkev, žampiony, rajčata, papriky, okurek, fazole atd.);
• ovoce dle chuti (ananas, jablko, pomeranč, mandarinky, banány, hrozny atd.);
• pečivo (vícezrnný chléb, slunečnicový chléb), celozrnné kaiserky. Zkrátka tmavé pečivo ( nikoliv bíle !!!! );
• müsli (EMCO dělá nejrůznější příchuti (čokoládové, ovocné, ořechové);
• ovesná kaše (buď můžete koupit ovesnou kaši bez příchuti, kterou ochutíte jednou pilulkou stévie a zastrouhat ji čtverečkem hořké čokolády s co největším procentem kakaa, nebo s příchutí (dělají se čokoládové, jahodové, skořicové atd.);
• jogurty (Activia, Holandia) nejlépe bílé, které se dají opět dochutit stévií;
• sýry (Cottage, plátkový Eidam, max. do 30%, hermelín jogurtina, tvarůžky);
• mléko (polotučné), podmáslí, kefír;
• máslo (Linessa (koupíte v Lidlu), pomazánkové máslo Fit Line);
• ryby (treska, losos, tuňák – výběr dle chuti, avšak pegase příliš nedoporučuji);
• maso (kuřecí, krůtí, vepřové libové (masné kousky okrajovat), hovězí, králík);
• salám (šunka – vepřová, kuřecí, krůtí);
• párky (Vídeňské, krůtí, kuřecí) doporučuji v menším množství, maximálně 2 nožky. Uzeninu je potřebou kupovat tu, s co největším podílem masa, tedy například Šunkovou.;
• Stévii (umělé sladidlo na přírodní bázi). Koupíte v lékárně. Je ideální pro ty, kteří nevypijí čaj, či kávu bez oslazení, či na dochucení nejrůznějších pokrmů.;

Náš tip: Pečivo (chléb, rohlíky) i maso nakupte ve větším množství a jednotlivé kusy vložte do mrazáku.

 


 

Jídelníček…..

 

Zde uvádím přiklad celodenního jídelníčku.

 

Snídaně (Ideální doba pro snídani je okolo 8. hodiny ráno. Pracující člověk se však musí přizpůsobit práci.)

snidane

Na obrázku vidíme 3 variantu (bez plátku sýra)

 

1. varianta – 60g mysli s 1 kelímkem jogurtu Activie
2. varianta – Ovesná kaše (Příprava: obsah sáčku zalijeme 150ml vroucí vody. Mícháme 5 minut a poté necháme cca 3 minuty odstát).
3. varianta – Vícezrnný chléb či celozrnné pečivo ( 1 – 2 ks chleba, 1 rohlík). Příprava: pečivo namažeme slabou vrstvou cottage sýru, přidáme 3 plátky šunky, plátek sýru, dvě kolečka rajčete a dvě kolečka okurky. Jednou týdně můžeme také místo sýru či šunky přidat 1 vařené vejce.

 


Svačina – ( cca 10:00 hodin)

1. varianta – Jablko.
2. varianta – Pomeranč
3. varianta – Banán, či jiné ovoce dle chuti. Platí však, že nejvíce kalorické jsou banány, hroznové víno a hruška. S tímto ovocem musíme být opatrní a dodržovat pravidlo, že ovoce se jí pouze dopoledne.

Naše doporučení : K dopolední svačině si můžeme dát místo ovoce i jogurt, avšak ovoce je vhodnější. Během letních měsíců je také možno ze zvoleného ovoce udělat koktej či zmrzlinovou dřeň.

 


Oběd – 12:30 hodin

obed

Na obrázku vidíme 2 variantu

 

1. varianta – 2 ks brambor, 1 plátek kuřecího masa ( Příprava: do pekáče dáme alobal, na alobal položíme plátek masa, který osolíme a opepříme. Pečeme v troubě cca 25min. )
2. varianta – 2 ks brambor, 1 plátek kuřecího masa, 2 rajčata, 2 žampiony (Příprava: stejná jako u předchozího + přidání rajčat a žampionů )
3. varianta – salát s kuřecím masem a mozzarelou: (Příprava: mozzarelu nakrájíme na kostičky, přidáme 2 rajčata, která nakrájíme na kousky a jeden plátek ugrilovaného masa, který nakrájíme na kousíčky).

 


Svačina – (15:00 hodin)

1. varianta – Bílý jogurt ( Může být opět activia, či Holandia. Ti, kteří bílý jogurt nejedí, si jej mohou dochutit buď stévií, či přidáním lžičky medu nebo kakaa).
2. varianta – Müsli tyčinka

 


Večeře – (18:00 hodin)

1. – K večeře podávejte podobná jídla jako k snídani či obědu, jen v menší porci.

Po večeři může následovat ještě večerní svačina. Ta by měla zahrnovat zejména zeleninu. Vhodné jsou třeba okurky, ředkvičky či kedlubny, které můžete nakrájet na plátky a pojídat je u televize místo čipsů.

Všechna jídla by měla být podávána s přibližným odstupem dvou hodin. Doba posledního jídla se odvíjí podle toho, v kolik jdete spát. Pokud uléháte již kolem 20. hodiny, poslední jídlo by jste měli mít okolo 18. hodiny. Pokud však chodíte spát až okolo půlnoci, můžete si dopřát ještě lehčí svačinu okolo 21. hodiny.


Cvičení a pohyb

 

Základem k hubnutí je spojení zdravé stravy s pohybem.
Pro obézního člověka je však jakýkoliv pohyb velkou zátěží.
Proto je na začátku důležité vybrat cviky, které nejsou nikterak náročné, a které dokáže obézní člověk bez větších potíží zvládnout.
Zapomeňte na návštěvu posiloven, dlouhý běh, či jiné namáhavé sporty. Jednak jsou zbytečně drahé a také pro vás obtížně proveditelné.
Vždyť některé aktivity nestojí vůbec nic a jsou dostupné každému.
Pokud třeba bydlíte v panelovém domě, začněte místo výtahu zapojovat nohy.
Při cestě do práce, či z práce nepoužívejte MHD.
Vystupte o jednu či dvě zastávky dříve a udělejte si krátkou procházku.
Pokud máte doma psa, berte jej ven minimálně dvakrát denně.
Uděláte něco nejen pro své tělo, ale i váš čtyřnohý miláček bude mít radost.
Tempo i délku trasy přizpůsobte svému zdravotnímu stavy. Ideální je však začínat krátkými procházkami, které budete postupně prodlužovat.
Pro obézního člověka je totiž „chůze“ ten nejvhodnější druh sportu.

….

Pokud nemáte na chůzi po okolí čas, nebo je pro vás příliš fyzicky náročná, je vhodné si domů pořídit některé stroje na cvičení.
Doporučit mohu napřiklad: „ministepper“ od firmy Mini Stepper inSPORTline ,který se dá zakoupit již za 990 Kč.

mini_stepper_insportline_IN188_

Investovat do domácího sportovního náčiní se jednoznačně vyplatí. Jednak nejste závislí na počasí, a navíc také můžete cvičit při sledování vašich oblíbených seriálů či filmů

TIP: Může se stát, že po čase začne mini stepper vrzat. Stačí jej však promazat a pokračovat v další várce cviků.
Pokročilí uživatelé mohou po čase zakoupit i domácí rotoped, nahrazující jízdu na kole.

Rotoped inSPORTline Cepron v ceně 9000kč (14.1.2014) je ze 49% slevou

Rotoped_insportline_cepron_5750

Venkovních pohybové aktivity a domácí využívání rotopedu, stoperu a jiných cvičebních přístrojů je dobré doplňovat také jinými běžnými aktivitami jako je například úklid (vysávání), či pravidelný sex, ty co mají zahradu tak hrabání listí, odklízení sněhu, sekání trávy.

Obecně platí, že čas vynaložený na sport by měl korespondovat s denním příjmem potravy.
Čím více člověk sní, tím více se musí pohybovat. Dopřejte si každý den minimálně hodinovou procházku, či jízdu na kole.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *