Novinky a zajímavosti

Vejce a cholesterol

Ještě donedávna byla vejce na černé listině kvůli svému vysokému obsahu cholesterolu. Odborníci na výživu doporučovali jíst vajec co nejméně. Vědci však zjistili, že vejce jsou naopak nesmírně zdravou potravinou.

vejce zdroj pixabay.com

Co je cholesterol a kde se bere

Cholesterol patří mezi sloučeniny se složitější chemickou strukturou. V našem těle je transportován v komplexu s tuky nebo s látkami s vlastnostmi tuků. Pro naše tělo je nezastupitelný, najdeme ho v buněčné membráně každé naší buňky. Rovněž je součástí steroidních hormonů, slouží jako surovina, ze které vznikají žlučové kyseliny.

Najdeme ho v potravinách živočišného původu, které obsahují tuk, skrývá se v mase, vnitřnostech, mléce a jeho výrobcích i ve vejcích. Většinu cholesterolu si naše tělo vyrábí samo. Bez dostatku cholesterolu totiž nemůže fungovat žádná buňka, nemohou se tvořit steroidní hormony ani žlučové kyseliny.

Místem, kde probíhá syntéza cholesterolu, jsou játra, nemalé množství cholesterolu se tvoří také v kůži, v kůře nadledvinek, aortě, u mužů také ve varlatech. Na počátku vzniku cholesterolu sté látka nazvaná acetylkoenzym A. Jedná se o tak důležitou látku, v případě potřeby si jí tělo vyrobí ze sacharidů a aminokyselin.

Tato látka je totiž výchozí látkou pro tvorbu velké části sloučenin v našem těle, včetně cholesterolu. Cesta z acetylkoenzymu A k cholesterolu vede přes mevalonát a skvalen. Tímto způsobem si naše tělo vyrobí 1000 ař 1500 mg cholesterolu denně, zatímco potravou ho přijme denně pouze 300 až 400 mg.

Tělo si cholesterol nejen vyrábí, část cholesterolu, cholesterol ze žlučových šťáv a žlučových kyselin resorbuje ve střevě zpět do krve. Tímto způsobem udržuje rovnováhu mez potřebou cholesterolu a jeho množstvím vyloučeným z těla. Pokud sníme větší množství potravy, bohaté na živočišné tuky, tělo sice vyrobí více cholesterolu, jeho nadbytek však umí vyloučit z těla stolicí ve formě žlučových kyselin a sterolů.

Je cholesterol viníkem aterosklerózy?

Cholesterol nemůže způsobit vznik obávané aterosklerózy. Tuto nemoc cév mají na svědomí lipoproteiny, složité molekuly, které obsahují kromě tuků i bílkoviny, zodpovědné za transport tuků v těle. Tyto lipoproteiny se dělí podle hustoty do čtyř skupin. Mezi ně patří také lipoproteiny LDL a HDL. Zatímco HDL lipoproteiny odstraňují cholesterol z buněk a přenášejí ho zpět do jater, lipoproteiny naopak roznášejí cholesterol z jater do buněk. 

Pokud LDL lipoproteiny přenášejí do tkání více cholesterolu, než je třeba, vznikají podmínky pro usazování nadbytečného cholesterolu na vnitřních stěnách cév a následně ateroskleróza. K jejímu vzniku je potřeba také snížený průtok krve. Dostatek pravidelného pohybu rozproudí rychle krev a cholesterol nemá šanci se usadit na stěnách cév. Vzniku aterosklerózy kromě dostatečné pohybové aktivity zabraňují lipoproteiny HDL.

vejce se zeleninou zdroj pixabay.com

Vaječný žloutek a cholesterol

Vaječný žloutek byl díky svému vysokému obsahu cholesterolu líčen jako zabiják, ve skutečnosti se však jedná o nesmírně zdravou potravinu. Všechna vejce však nejsou stejně zdravá, velice totiž záleží na tom, v jakých podmínkách žijí slepice, které je snesly a čím jsou krmeny.

Žloutek sice obsahuje velké množství cholesterolu, avšak více než polovinu z něho naše tělo nepřijme, střevní bakterie ho přemění na neutrální steroly, které odejdou stolicí ven. Ani ta druhá polovina cholesterolu není tělem vstřebaná, o to se postará vysoký obsah lecitinu, látky, která brání vstřebávání cholesterolu. Naše tělo si z vaječného žloutku odnáší pouze minimum cholesterolu.

Zdroj

https://www.galenus.cz/clanky/vyziva/tuky-cholesterol

https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/jedno-vejce-denne-muze-snizit-riziko-infarktu-a-mrtvice-4249.html

https://cs.medlicker.com/1015-vejce-a-cholesterolhttps://www.nasevyziva.cz/sekce-vejce/clanek-vejce-co-obsahuji-693.html

https://www.nasevyziva.cz/sekce-vejce/clanek-vejce-co-obsahuji-693.html