Tipy a triky

Vyrobte si ghí, máslo, které se nepřepaluje

přepuštěné máslo Zdroj unsplash.com

Ghí najde uplatnění v indické medicíně i v indické kuchyni. Tuto superpotravinu si můžete vyrobit doma, v článku se dozvíte, jak na to.

Co je ghí

Ghí je přepuštěné máslo vyrobené z buvolího nebo kravského mléka. Používá se ve většině tradičních indických jídel. Ghí zná i česká kuchyně pod pojmem přepuštěné máslo. Naše babičky používaly přepouštění jako konzervaci másla. Přepuštěné máslo totiž nežlukne, díky tomu vydrží i v horkém počasí bez lednice několik měsíců.

Ghí se používá k pečení, vaření, dušení, do polévek, omáček, kaší, pomazánek i na namazání pečiva. Lze na něm i smažit. Přepuštěné máslo se totiž nepřepálí. Na rozdíl od toho běžného má vysoký kouřový bod (teplota, kdy se začne tuk přepalovat). Ten činí až 250 °C. Ghí neobsahuje laktózu, je proto výbornou náhradou másla pro lidi s laktózovou  intolerancí.

Proč je ghí tak zdravé

Moderní věda potvrzuje to, co je v indické medicíně známé již stovky let. Ghí dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi, ochránit střevní sliznici, udržovat hladinu inzulínu, odbourávat tuky, podporovat růst svalové hmoty, chránit střevní sliznici. Rovněž disponuje antioxidačními, detoxikačními a protizánětlivými účinky. Kromě vitamínů A, E, hořčíku, draslíku, železa v něm najdeme omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny v příznivém poměru i kyselinu máselnou.

Jak si vyrobit ghí

Celou kostku másla vložíme do hrnce, postavíme na mírný oheň a za stálého míchání pomalu rozpouštíme. Máslo necháme vařit na mírném plameni, dokud se z něho nevypaří všechna voda, to trvá zhruba 20 až 30 minut. Během varu sbíráme lžící pěnu, která se průběžně tvoří na povrchu.

Když se na dně objeví zlatohnědá usazenina, odstavíme hrnec z ohně. Na konci vaření, po sebrání pěny a vyvaření vody, nám zbude průzračný tuk zlatavé barvy a oříškové chuti.

Tekutinu necháme trochu zchladnout a ještě horkou jí scedíme přes čisté plátno nebo gázu do sklenice nebo do nádoby z keramiky.

Necháme vychladnout a ghí je hotové.

Zdroj:

https://www.lekarna.cz/clanek/ghi-maslo/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gh%C3%AD

https://www.everest-ayurveda.cz/blog/ghi-ajurvedsky-elixir-zdravi-2571